wtorek, 13 stycznia 2015

Relacja ślubnaBiały Ślub to w Naszej parafii rzadkość. Długie afrykańskie wieczory (od 18 zapada ciemność) sprzyjają rozrodczości. Kobieta, która jest już mamą nie może założyć białej sukni. Ma wtedy sukienkę w odcieniu czerwonych róż lub różowych ust. 

Dostąpiłyśmy zaszczytu zobaczyć jednak prawdziwy, śnieżnobiały ślub! Helen i Peter. Mamy w tym dniu także swój udział. 

Od 6 rano ozdabiamy kościół. Do mszy mamy tylko 4 godziny. Ślub jest z rana, impreza trwa cały dzień.  Robimy stroiki z czerwonych, białych i żółtych róż. Na ołtarzu zawieszamy  biały materiał, który spinamy po  bokach szpilkami, tworząc szachownicę. Ubieram drewnianą ambonę. Dostałam do tego wielki biały materiał postrzępiony z każdej strony. Podpinam go jak tylko mogę, aby zakryć te niedoskonałości. Dokładam żółtą wstęgę na polecenie Siostry Mathy. Chociaż mi się nie podoba. Zauważyłam, że tu jest inna moda. 

Z  Kasią odczuwamy presję, goście stoją pod kościołem. Ministranci gotowi do wejścia. Mamy 20 min, aby posprzątać resztki ozdób porozrzucanych na ołtarzu.

 Biegniemy do domu. Zakładamy czarno biały strój. Jak na złość Kasi zamek od sukienki jest popsuty. Na szybko spinam go agrafkami. 

Za 5 10 wpadamy do Kościoła. Zajmujemy miejsce pośród bemba choir. To nic, że nie umiemy śpiewać. Siostra powiedziała, że możemy z nimi tańczyć. Więc tańczymy. 

Ksiądz błogosławi młodych przed wejściem. Uroczyście wchodzi procesja z krzyżem, księża i ministranci. Chwila przerwy. W nawie głównej pojawiają się dwie 7-letnie dziewczynki ubrane na biało z zieloną wstążką we włosach i wokół talii. Za nimi tanecznym krokiem porusza się drużba. 4 piękne młode kobiety w jednakowych sukienkach, koloru pistacjowego. Mają jednakowe fryzury. Czarne peruki z rozpuszczonymi włosami. Luźno zwisają loki, podpięte przy twarzy. Na ich czole widnieje złota opaska z 3 złotymi kwiatami. Wyglądają Jak wróżki z bajki o kopciuszku. Ostatnia z nich - 5 ma czerwoną  sukienkę. Jest pierwszą druhną i siedzi najbliżej Panny Młodej. Panowie mają białe koszule z motywem afrykańskim. Idą w jednym rzędzie, w sekwencji- kobieta – mężczyzna. Wprowadzają nas w ślubny nastrój. 

Wchodzi Pan Młody. Trzyma za rękę INNEGO MĘŻCZYZNĘ?!?! Może to jego tata?  Goście krzyczą z radości. On zajmuje miejsce na białym krześle przed ołtarzem. 

Pojawia się Ta najpiękniejsza! Księżniczka w białej sukni z długim trenem. Twarz ma zasłoniętą welonem. W ręku trzyma bukiet wykonany z białego materiału ozdobionego kolorową wstążką. Przez nawę prowadzi ją prawdopodobnie tata. Cały kościół wiwatuje. Ja się w tym czasie zastanawiam, dlaczego Ona ma spuszczona głowę bez uśmiechu. Dochodzi do środka. Tam czeka na nią przyszły mąż. Klęka przed nią, coś mówi. Od tej pory idą razem pod rękę. 

Głośne śpiewy rozchodzą się po całym kościele. Tańczy chór. Tańczy drużba i rodzice. Tańczą księża i ministranci przy ołtarzu. Radość jak na Afrykę przystało. Po kazaniu następuję najważniejsza przysięga. Jedyna i na całe życie. 

Zakochani, druhna w czerwonej sukience, i drużba – nasz kolega Patric, Mama młodej, ksiądz, jeden ministrant stają przed ołtarzem, twarzą do gości. Po kolei mówią przysięgę. Na zakończenie zdania pojawiają się głośne indiańskie okrzyki połączone z piskami. Przed założeniem obrączek podchodzi straszy mężczyzna. Przemawia do nich i trzyma drewnianą siekierę. Ciekawe czego to symbol? Otrzymuje ją Pan młody. Następnie odkrywa twarz swojej żony, delikatnie się całują. Na ołtarzu , przed gośćmi, podpisują dokumenty zawarcia związku małżeńskiego. Uwielbienie, to najradośniejszy moment w mszy, a dziś szczególnie. 5 minutowe szaleństwo. Nie ma osoby, która by nie tańczyła. Kobiety krzyczą. Goście podchodzą do Młodych przytulają i całują. Czyste szaleństwo. Bóg raduje się razem z nimi. 

Sakrament małżeństwa zawarty. Złożyli przysięgę przed sobą i Bogiem, w obecności najbliższych. Teraz jadą na zdjęcia. Taki dzień warto uwiecznić. Następnie obiad. O 17.30 część taneczna, na którą też jestem zaproszona ;D.

CZĘŚĆ DRUGA

Na salę przyjeżdżamy teoretycznie spóźnione. Jedynie godzinę. Impreza się jeszcze nie zaczęła, czekamy na pozostałych gości. Robimy rundkę wokół wypasionego kampusu. Rząd małych  różowych domków, z basenem  z przodu. Po środku ogród z białymi altankami. Niski metalowy płotek przyozdobiony  balonami i kolorową wstążką. Przed wejściem na salę, ustawione są srebrne półmiski z kolacją. 

Wita nas 50-letnia kobieta, mówiąc gdzie mamy położyć prezent. Czuję się jak w prawdziwym amerykańskim filmie. Afrykańska bieda została za grubym betonowym murem.

Wchodzimy do żółtej sali. Okrągłe stoliki są już pozajmowane. Siadamy  na krzesłach w rzędzie pod ścianą. Po drugim końcu sali, na scenie ustawiony jest stół dla Nowożeńców i ich drużby. 

Podziwiam, przepiękne sukienki kobiet. Nie spodziewałam, się takiego przepychu. Eleganckie dopasowane suknie do ziemi. Rozkloszowane u dołu, jak u księżniczki. Za kolano, do kolana i wersja mini. Na grubych ramiączkach i cienkich albo bez ramiączek. Bufoniaste rękawy. Wielkie kokardy. Naszyjniki zasłaniające cały dekolt. Na włosach królują peruki posklejane żelem  cukrowym.

Goście nie czekają na oficjalne rozpoczęcie. Co chwila, na środek wychodzą kolorowo ubrane panie i radośnie tańczą do rytmu.  Goście dochodzą i zajmują miejsca stojące. 

Mijają 2 godziny. Czuję się, jakbym była w saunie. Jestem cała mokra. Już nie wiem czy to moje mokre ciało, czy spocony sąsiad. Na afrykańskim weselu stoły zdobią jedynie  świeże kwiatki. One pewnie mają wodę, nam jej brakuje. 
 Tracąc wodę z organizmu, tańczę walca z moim żołądkiem, który gra do rytmu. Jestem  głodna, a początku nadal nie ma. 

Udało mi się dostrzec  taniec  drużby na wyjście. Przed zmianą sukienek i po zmianie. Jeden muzyczny falstart z powodu przerwy w dostawie prądu. Krótką taneczną przechadzkę Państwa Młodych przez zielony dywan. Wysłuchałam półgodzinnej pogadanki. I koniec.

Razem z Siostrą Marthą i Kasią, wymiękłyśmy. Jesteśmy kiepskie w czekaniu. Po 3 godzinach wesela, wracamy do domu. Czuję się nieusatysfakcjonowana. Nie doczekałam się tanecznego apogeum. 

Liczę na następne weselnie zaproszenie.

2 komentarze:

  1. Musiał to być PIĘKNY ŚLUB- SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA Z MĘŻCZYZNĄ- i z SAMYM BOGIEM.... MIŁOŚĆ DO MĘŻCZYZNY= MIŁOŚĆ BOGA względem NAS.... LUDZI...

    OdpowiedzUsuń